Blog > Komentarze do wpisu

Rewelacje: UOKiK, Tuska oraz Gazety Wyborczej.

Przepraszam, że piszę o sprawie o zasięgu ogólnopolskim, ale trochę mnie to zirytowało.

Gazeta Wyborcza - dział gospodarka donosi, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konosumentów odrzucił zawiadomienie Instytutu Książki na nadużywanie pozycji dominującej sieć sklepów "Empik":

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6641452,UOKiK_nie_pomoze_wydawcom_ksiazek.html

"Jednak UOKiK skargę Instytutu Książki odrzucił. - Empik nie może nadużywać pozycji dominującej na rynku, bo takiej pozycji nie ma. A pozostałe działania opisane w zawiadomieniu, które otrzymaliśmy, również nie naruszają Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - powiedział "Gazecie" Konrad Gruner z biura prasowego Urzędu."

Redaktor Gazety Wyborczej nie odróżnia zawiadomienia od skargi. Postępowanie w sprawie nadużywania pozycji dominującej jest wszczynane z urzędu, tak jak większość postępowań z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów jest wszczynane z urzędu. Do UOKiK można przesłać jedynie zwykłe, niewiążące organu zawiadomienie. Czytamy dalej:

"Dlaczego? "Udział spółki Empik w sprzedaży detalicznej książek ogółem jest niewielki i wynosi ok. 11 proc." - czytamy w odpowiedzi UOKiK. Jeśli zawęzimy rynek tylko do księgarni, wyłączając z niego np. hipermarkety i sklepy internetowe, ten udział wzrośnie do 28 proc. To wciąż daleko od 40 proc., które - zgodnie z ustawą - dają przedsiębiorcy pozycję dominującą. Jedynie w kategorii "księgarnie sieciowe" (funkcjonujące pod tym samym szyldem) udział Empiku wynosi 51 proc."

Ustawa nie mówi wprost  o tym, że 40% daje pozycję dominującą. Ustawa ustanawia jedynie domniemanie pozycji dominującej przy 40% udziale w rynku. Domniemanie, czyli rzecz czysto procesową: jeśli Empik miałby powyżej 40% udziału w rynku, to ciężar dowodu spadałby na Empik i to wtedy on by musiał udowodnić, że takiej pozycji nie ma. Jeśli ma mniej niż 40%, to znaczy, że może mieć pozycję dominującą, ale nie musi udowadniać, że nie ma. To UOKiK ma udowodnić Empikowi, że nadużywa pozycji dominującej. Można mieć 11% udziału w rynku i nadużywać pozycji dominującej - na przykład, gdy jest to i tak największy procentowo "wycinek tortu", a pozostałe podmioty mają są bardzo małe i rozproszone, mając załóżmy tam - po 1-2% udziału. Wtedy podmiot dysponujący 11% udziału w rynku spokojnie może czuć się 'dominatorem'. Dlatego też fakt, że Empik posiada 11% udziału nie przesądza braku pozycji dominującej i oczywiście - braku jej nadużywania. Nie przesądzają tego liczby, tylko okoliczności faktyczne - zachowania danego podmiotu na rynku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po prostu uznał, że nie musi nic udowadniać i nie chce się zajmować sprawą - wystarczy popatrzeć na liczby i z głowy. 

Ale to tylko moja nadgorliwość i czepialstwo w dniu, kiedy Donald Tusk naruszył Konstytucję RP:

"Art. 140. - Orędzia Prezydenta nie czyni się przedmiotem debaty".

W końcu zbliżają się wybory do koryta, więc machnijmy na to ręką. Ale nie zapominajmy o szacunku do prawa i do jego mądrej wykładni - dzisiaj na forum GW miałem okazję przeczytać dziesiątki idiotycznych postów, które mówiły, że ten artykuł oznacza, że  orędzie "może, ale nie musi" być przedmiotem debaty. Wniosek: wraz ze zbliżającymi się wyborami zwiększa się zamroczenie umysłowe.

sobota, 23 maja 2009, ksiaze_olsztyn

Polecane wpisy

  • Feminazistki* w Olsztynie!

    Do Olsztyna dotarła zbrodnicza ideologia feminazizmu! (Jednej ze zdradliwych odmian socjalizmu). http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,7004236,Olsztynianki_d

  • Nóż się otwiera.

    Przyczytajcie: http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,48726,6914784,Felieton__Provident_nauczy_mnie_oszczedzac.html Nóż mi się otwiera w kieszeni. A wam się nie otwi

  • Banderowski bocian a sprawa upałów.

    Z cyklu "uroki demokracji": Portal www.wm.pl zamieścił na swoich stronach przesłany od internautów materiał: http://ekomazury.wm.pl/Przepisowy-bociek,76511 Inte